Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
04.12.2019

Sonunda bahar geldi. Yazın müjdecisi bahar ayları güneşin yüzünü gösterdiği doğanın uyandığı ve enerjimizin yükseldiği bir dönem olsa da ne yazık ki çocuklar için aynı zamanda hastalık mevsimi...

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte park bahçeler gibi açık alanlarda çok daha fazla vakit geçiren çocuklarda bazı hastalıklar daha sık görülüyor.

Polenlerin de bol miktarda ortamda bulunmasından kaynaklı olarak mevsimsel alerjik rinit ve astım gibi alerjik hastalıklar ayrıca nezle ve faranjit, bronşiolit gibi çoğunlukla virüslerin neden olduğu üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, çocukluk çağında görülen döküntülü hastalıklar ve yine virüslere bağlı ishallere de bahar aylarında hayli sık rastlanıyor.

Ancak yine de alacağınız küçük tedbirlerle bu dönemi daha rahat atlatmak mümkün; İşte size küçük ip uçları;

1. Beslenmeye dikkat:

İyi ve dengeli beslenme her dönemde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Çocuğunun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller yeterince aldığından emin olun. Yoğurt ve Kefir gibi faydalı probiyotikler bakımından zengin gıdaları da ihmal etmeyin.

2. Uygun Giysiler Tercih Edin:

Genellikle enfeksiyon hastalıkları, hava sıcaklıklarında ani değişme dönemlerinde ortaya çıkar. Bu dönemde çocuğun sıcaklığa uygun olarak giydirilmesi gerekir.

3. Sık Sık Ellerini Yıkamasını Sağlayın

El yıkamak her dönemde enfeksiyonlardan korunmanın en basit ve en etkili yollarından biridir.

4. Ev tozlarından koruyun:

Alerjiden korunmanın en iyi yolu ise alerjenden yani polenlerden ve yıl boyunca ev tozlarından korunmaktır. Bu dönemde bu tür alerjileri olan kişilerçok uzun süre dışarıda bulunmaktan kaçınmalıdır.

5. Temiz Hava Şart:

Bulunduğunuz ortamın uygun koşullarda havalandırılıyor olmasına özen gösterin.

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et